Opis kategorii i spis treści

Kliknij tutaj aby przejść do listy wpisów w kategorii

Napisałem niedawno na tym blogu notkę o kształcie horyzontu czarnej dziury. Ku mojemu ogromnemu (pozytywnemu!) zaskoczeniu, spotkał się z dużym zainteresowaniem. Niestety, nie ograniczałem się w nim jeśli chodzi o stosowanie matematyki, co okazało się sporą przeszkodą dla wielu Czytelników. Nic w tym dziwnego - matematyka opisująca czarne dziury jest tematem, który rzadko omawia się poza studiami poświęconymi Ogólnej Teorii Względności. Dużo osób wyraziło nadzieję, że napiszę kiedyś o tym zagadnieniu w bardziej przystępny sposób - i taki jest też cel tej kategorii mojego bloga.

Jest w fizyce wiele interesujących tematów, o których jednak ciężko mówić bez odpowiedniego przygotowania - dlatego też pierwsze artykuły, które tu napiszę, będą prawdopodobnie wydawały się niezbyt ciekawe. Więcej w nich będzie o abstrakcyjnych pojęciach, pozornie oderwanych od rzeczywistości, niż "cool" opowieści o kosmicznych odkurzaczach. Mam jednak nadzieję, że zapoznanie się z nimi pozwoli Wam, drodzy Czytelnicy, lepiej zrozumieć i docenić złożoność, ale i piękno opisywanych przeze mnie problemów.

Dla lepszej orientacji w serii artykułów, która tu powstanie, poniżej będzie stopniowo pojawiał się spis treści. Zapraszam do czytania i życzę miłej zabawy! :)

  1. Zdarzenia i czasoprzestrzeń
  2. Transformacja Lorentza, stożki świetlne
  3. ...

Poniżej dorzucam jeszcze linki do serii sprzed paru lat, którą zacząłem, ale nigdy nie skończyłem. Skupia się bardziej na wprowadzaniu matematycznych pojęć potrzebnych do zrozumienia aparatu Ogólnej Teorii Względności. Jeśli będzie wzbudzała zainteresowanie, postaram się ją wskrzesić :)

  1. Matematyka czarnych dziur
  2. Pochodne cząstkowe
  3. Współrzędne, wektory i konwencja sumacyjna
  4. Metryka